21 Ocak 2013 Pazartesi

BUDAMA ZAMANI GELDİ

Ocak ayı ile birlikte bahçelerimizde budama işlemleri başlamıştır. Kısaca budamanın yararlarını  açıklamak gerekirse ;
1.  Zedelenmiş, hastalıklı dalları  keserek ağacımızın üzerindeki yükü almış oluruz.
2. Budama yaparak ağaçlarımızın eşit miktarda  güneş ve hava alımını sağlamak.(eskiler derki : bir kuş iyi budanmış bir ağacın çatısından kanatları açık olarak rahatça geçebilecek şekilde açık olamalıdır.
3.Ağacımızın verime yatmasını sağlamak.
4.Her budamada ağaçların gençleşerek, kök yapısının çok iyi bir şekilde yayılmasını sağladığımız unutmayalım. İyi bir kök yayılımı gösteren bitkilerin topraktan suyu, besinleri daha iyi ve rahat alacığı unutulmamalıdır.   (özellikle şeftali, vişne, kiraz, zeytin gibi).GARDENYA ÇİM, levent ÖZCAN


Aşağıda erik ağacımızın budamadan önce ve sonraki hali görülmektedir.
Hatalı budama  yada hiç budama yapılmayan  aşağıdaki ağacımızda ölmüş dallar oluşmuştur.


 Sarmaşık gülün budanması. Özelikle güllerimiz gölge ortamda asla gelişemezler.Pergola altına sıkışmış sarmaşık gülümüzü açığa alarak  iyi bir fotosentez yapmasını şağladık, oda bize bu bahar ve yaz gülleriyle teşekkür edecektir.
 Vişne ağacımız.Şimdi çok daha rahat.
Normal güller: Yılda en az iki kez ocak-şubatta sert, eylül-ekim aylarında orta budama yapılmalıdır.Sezon boyunca güller döküldüğü anda bitki yapısına göre, 3 ile 5 yaprak aşağıdan gül kapsülü kesilmelidir.
(gül sahibine şöyle dermiş; sahibim deli olsa da elinde makası beni hergün budasa)
 Limon serviler.(Cupresus) Hangi ile, ilçeye gitsem bu gariban bitkiye budama adı altında yapılan katliamları görünce çok üzülüyorum.Limon servi asla dipten budanmaz. Yaprak ağırlığı mutlaka köke yakın olmalıdır. Çünkü limon serviler yüzeysel köklüdürler. Dolayısıyla ağırlık dengesi üstte olunca kuvvetli bir yağmur ve akabinde fırtınayla hemen yan yatmaktadırlar.
2 yorum:

KL dedi ki...

I wish I could read Turkish as your blog seems so interesting. I tried to translate the page in English but the translation didn't work properly. Very nice information.

Levent ÖZCAN dedi ki...

Thank you very much for your comment.